Землі Греції майже на одну п’яту складаються з островів. Знаходячись у морі, з одного острова без особливої напруги можна побачити інший шматочок суші. У Греції завжди видно море: можна об’їхати всю країну, не віддаляючись при цьому від морського узбережжя на кілька кілометрів, а якщо піднятися високо в гори, то можна побачити не одне, а два моря - Егейське й Іонічне.
Земля, зігріта сонцем, щедра до своїх мешканців. Здається, що варто тільки простягнути руку, як вона обважніє під гроном прозорого винограду. При такому достатку немає нічого дивного в тім, що трапеза займає далеко не останнє місце в житті грека, який віддає перевагу їжі простій, обов’язково зі свіжих продуктів, при цьому страви повинні бути красиво сервіровані.
Традиційна грецька кухня сформувалася під впливом найближчих сусідів: Туреччини, країн Середнього Сходу і Балкан. Це виявляється в любові греків до м’ясної їжі, щедро приправленої спеціями. З м’яса у великій честі ягнятина, баранина і телятина, а свинина і птахи значно їм поступаються.
Однак сніданок місцевого жителя звичайно досить легкий, складається зі свіжого хліба (псоми), змазаного олією, варенням чи джемом, печива, склянки соку або чашечки кави. Кава особливо шанується і готується різними способами. Для міцної чорної кави зерна перемелюють особливим чином і подають у маленьких чашечках разом зі склянкою чистої води; дуже солодка кава називається глікос, середньої солодкості - метріос, зовсім без цукру - скетос. З нього готують збитий холодний кавовий шербет і каву фраппе, що чудово тамує спрагу в найсильнішу спеку.
Якщо ви віддаєте перевагу більш ситному сніданку, то в таверні вам запропонують гарячу яєчню з картоплею або фетою (грецька бринза), салат, звичайно з фетою, заправлений маслиновою олією. Із салатів варто спробувати дзадзики (використовують також і як закуску) і селянський салат (хоріатики салат). Більшість страв готуються чи заправляються з маслиновою олією. З пряностей віддають перевагу м’яті, тмину, материнці, кориці і запашному лимонному соку. До речі, свіжовичавлений сік лимона додається майже в усі страви, а от мелена кориця може додаватися в томатний соус.
Помітна риса грецької кухні - величезний асортимент закусок, що готуються з м’яса, риби чи овочів. З гарячих страв у Греції популярна мусака. Звичайно це запіканка з м’ясного фаршу, картоплі чи баклажанів, помідоров і яєць. Страво це дуже древня, її готують уже не одну сотню років. Раніш у селах, у яких звичайно була тільки одна значних розмірів піч, десь біля полудня з кожного будинку виходив "посланець", тримаючи в руках величезний глибокий лист із напівфабрикатом обіду для всієї родини. Листи засовувалися в піч, а через кілька годин "посланці" поверталися за готовим обідом.
З дарунків Посейдона популярний тоносалат - чудесний гострий салат з тунця, цибулі, іноді і тертої моркви, з гірчичним заправленням, а також тарамосалат - пікантний крем з ікри середземноморських риб. Не дивно, що перша в історії кулінарна книга, складена древнім греком Архестратом у IV столітті до нашої ери на три чверті обсягу присвячена стравам з риби і дарунків моря. Ще в ті часи ці продукти і ніжне м’ясо баранчика вважалися найкращою їжею.
Отже, гідне місце в грецькій кухні займають маринований восьминіг (хтаподі марінато), фаршировані чи смажені кальмари (кальмаракья геміста чи тіганіта), ніжний на смак шашлик з риби-меча (ксіфіас сувлакі) чи рагу з восьминога (хтаподі стіфадо). Обов’язково варто спробувати плов із креветками (гарідес ме пілафі), зубаня чи морського окуня, смаженого на решеті (сінагріда чи сфіріда схарас). Омар (астакос) коментарів не потребує, а от для любителів екзотики особливо підійде каракатиця зі шпинатом (супьєс ме спанакі).
Греки люблять готувати різноманітні страви з м’ясним фаршем. Візьмемо, приміром, кругленькі кефтедес (смажені котлети) і витягнуті судзукакья (котлети, тушковані в томатному соусі). У принципі це ті ж тефтельки, але от у сполученні з особливим соусом, у який до речі додають м’яту чи корицю, смак виходить воістину божественний. М’ясним фаршем з різними добавками фаршируються помідори, солодкий перець, кабачки, готують голубці і долму. Для любителів м’яса цілими шматочками з грецької кухні прийдуться до смаку сувлакі (невеликий шашличок на паличці), стіфадо (м’ясо, тушковане у винному соусі з великою кількістю маленьких цибулинок), телятина з пюре з баклажанів, свинина із селерою, фрікасе з баранчика з тушкованими листами салату, ягня з артишоками.
Для того, щоб не заплутатися у різноманітті страв Еллади, наведемо невеликий додаток.
Короткий словник страв грецької кухні
Авголемоно - рідкий соус, що готується з лимонного соку, яєць і гарячого бульйону. Греки додають його в супи для густоти, а також подають до риби і м’ясних страв.
Баклавас (баклава, пахлава) - слоєний пиріг з тіста філо з начинкою з горіхів (часто мигдалю), просочений медом.
Галактобоуріко - пиріг з тіста філо з начинкою з манної крупа і вершків. Готовий пиріг заливається цукровим сиропом.
Г’ювеч - м’ясо, тушковане в горщечку з картоплею або дрібними макаронними виробами.
Гарідес - закуска з креветок (омарів).
Гарідес ме пілафі - плов із креветками.
Глікос - дуже солодка міцна кава.
Дзадзики - традиційний грецький салат, іноді подають окремо як закуску чи на сніданок разом з пітою. Часто