ЗМІСТ
Аткуальність теми. Поняття «Французький реалізм» асоціюється, перш все, з іменами Стендаля і Бальзака. «Червоне і чорне», «Пармський монастир», «Батько Горіо» або «Втрачені ілюзії» – при всіх індивідуальних відмінності творчих почерків їх творців – ці художні твори найбільш повно і яскраво виражають суть реалістичного напряму, втілюють специфіку реалістичного методу на цій зрілій, класичній стадії його розвитку, при чому не тільки в межах літератури французької. Твори Бальзака і Стендаля – зразки реалізму західноєвропейського, реалізму світового.
В творчості Бальзака єдність художнього світу здійснюється в першу чергу за рахунок персонажів, які переходять із твору у твір. Ще в 1927 р. Французька дослідниця Е.Престон проаналізувала способи, застосовані письменником для повторного введення своїх персонажів у розповідь: «Згадки мимохідь, перенесення персонажів з Парижа в провінцію і навпаки, салони, переліки персонажів, що належать до однієї і тієї ж соціальної категорії, використання одного характеру для того, щоб написати з нього інший, пряме посилання на інші романи» [22, 134]. Навіть з цього далеко не повного переліку ясно, що Бальзак в своїх творах, зокрема, в «Людській комедії» розробив складну систему типології персонажів. Бальзак не був винахідником персонажів. Серед його безпосередніх попередників можна назвати руссоіста Ретифа де ля Бретон, Бомарше з його трилогією про Фігаро. Бальзак, який добре знав творчість Шекспіра, міг знайти приклади повернення персонажів в його історичних хроніках: Генріх VI, Річард III, Генріх IV, Генріх V, Фальстаф і т.д. У бальзаківської епопеї повернення персонажів дозволяє реалістично багатосторонньо розкрити характери і долі людей XIX століття.
Бальзак часто звертається до тем та ідей, які намічені в одному з творів і мають своє продовження в інших творах, перегукуються з основною проблематикою епопеї. Центральною темою «Людської комедії» є тема згубної влади грошей, ненаситної гонитви за наживою, фатальної пристрасті та слабкості людини. Саме гроші спотворюють стосунки між людьми, роблять предметами торгу найцінніші людські якості – любов, дружбу, нівелюють роль сім’ї, науки, мистецтва. Оноре де Бальзак мав не лише талант створити цикл романів та поєднати їх, а й був повністю відданий своїй справі.
Аналіз теми людини і суспільства в творчості Оноре де Бальзака, зокрема, проблеми людських відносин, пристрасті – становить проблему дослідження.
Мета дослідження: обгрунтувати та проаналізувати художні способи реалізації теми фатальної пристрасті в творчості О. де Бальзака («Шагренева шкіра», «Невідомий шедевр», «Пошуки абсолюту»).
Завдання дослідження:
1) проаналізувати художні способи реалізації теми фатальної пристрасті в творчості О. де Бальзака;
2) розкрити тему людини і суспільства в творчості Оноре де Бальзака («Шегренева шкіра», «Невідомий шедевр», «Пошуки абсолюту»);
3) розкрити особливості творчого методу письменника;
4) розглянути проблему фатальної пристрасті в «філософських етюдах» Бальзака крізь призму специфіки натуралістичного роману.
Об’єкт дослідження: тема фатальної пристрасті в «філософських етюдах» О.де Бальзака («Шегренева шкіра», «Невідомий шедевр», «Пошуки абсолюту»).
Предмет дослідження – форми та методи реалізації теми фатальної пристрасті в «філософських етюдах» О. де Бальзака («Шегренева шкіра», «Невідомий шедевр», «Пошуки абсолюту»).
Для досягнення мети та розв’язання поставлених завдань було використано такі методи: систематизація вітчизняної та зарубіжної психолого-педагогічної й методичною літератури; художній аналіз форм та засобів літературного зображення; спостереження та порівняня методів та засобів художнього зображення.
Структура роботи. Курсова роботи складається із вступу, двох розділів з підрозділами, висновків, списку використаної літератури.
- Бальзак О. Гобсек. Батько Горіо. Євгенія Гранде. Збірник творів / О. де Бальзак. – М., 1990. – 420 с.
- Бальзак О. Вибране. – К., 1985. – 462 с.
- Бальзак О. Передмова до «Людської комедії» // О. де Бальзак / Собр. соч. в 24 т. Т.1. – М., 1990. – 652 c.
- Брахман С.Р. Бальзак / С.Брахман / Історія зарубіжної літератури 19 століття. – М., 1982. – С.190-207.
- Бахмутський В.Я. «Батько ГоріоВ» Бальзака / В.Бахмутський. – М., 1987. – 198с.
- Гріфцов Б. Геній Бальзака / Б.Гріфцов // Питання літератури. – 2002. – № 3. –С.122-131.
- Гриб В. Світогляд Бальзака. Художній метод Бальзака / В.Гриб. – М., 1996. – 231 с.
- Ельзарова Г. Фантастичні твори Бальзака / Г.Ельзарова // Вісник Ленінградського Ун-ту. Серія 2. – 1986. – Вип 1. – С.100-110.
- Епштейн М. По стильових засадах реалізму / М.Епштейн // Питання літератури. – 1997. – № 8. – С. 19-26.
- Іонкінс Г. Оноре Бальзак. Біографія письменника / Г.Іонксін. – М., 2002. – 167с.
- Кучборска Є. Творчість Бальзака / Є.Кучборська. – М., 1990. – 320 с.
- Лілеєва І. Життя Бальзака / І.Лілеєва // Бальзак О. Собр. соч. в 24 т. – Т.1. – М., 1990. – 540 с.
- Моруа А. Прометей або Життя Бальзака / А. Моруа. – М., 1993. – 201 с.
- Обломієвський Д. Основні етапи творчого шляху Бальзака / Д.Обмомієвський. – М., 1997. – 146 с.
- Резник Р. О.Бальзак і його твори / Р.Рєзнік. – М 1995. – 305 с.
- Рєзнік, Р. Роман Бальзака «Шагренева шкіра» / Р.Рєзнік. – Саратов, 1971. – 168с.
- Рєзнік Р. Яким ми бачимо Бальзака / Р.Рєзнік // Питання літератури. – 1990. – № 6. – С.242-250.
- Реізов Б. Бальзак / Б.Реізов. – Л., 1990. – 96 с.
- Реізов Б. Творчість Бальзака / Б.Реізов. – М., 1998. – 194 с.
- Сабанцев Г. Реалізм: Хрестоматія історико-літературних матеріалів / Г.Сабанцев. – М., 2000. – 616 с.
- Соловйова Н., Дмитрієв О., Петрова Є. Історія зарубіжної літератури ХІХ ст. / Н.О. Соловйова-2 видання. –М., 2000. – 559 с.
- Французская литература XIX-XX вв.– М., 2002. – 312 с.
- Хельсон М., Маков А. Зарубіжна література 19 століття / М. Хельсон, А.Маков. – М., 2001. – 483 с.
- Цвейг С. Бальзак / С.Цвейг. – Л., 1990. – 120 с.
- Чичерін А.В. Твори О. Бальзака «Гобсек», «Втрачені ілюзії» / А.Чичерін. – Л., 1992. – 207 с.